استارتاپها و کسب و کارهای خرد (Small Enterprises)  و متوسط (Medium) که به آنها SME گفته می‌شود، نقش اساسی در توسعه اقتصادی جوامع، بازی می‌کنند. از آنجایی که اغلب این کسب و کارها و استارتاپها در ابتدای شروع به کار بنیه‌ی مالی ضعیفی دارند بنابراین مالکانشان امکان بهره مندی از مشاوران در حوزه های مختلف را ندارند. از طرف دیگر بر اساس تحقیقات و مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که اینگونه افراد تمایل زیادی هم برای مشاوره از خود نشان نمی‌دهند. این حوزه‌ها شامل موارد همچون مدیریت مسائل مالی و حسابداری، فناوری اطلاعات، مدیریت منابع انسانی و ... می‌باشد.

از دیگر سو معمولا کارآفرینان بیشتر به جنبه‌های تخصصی کار خود تمرکز دارند و بنابراین ممکن است با مسائل مالی و حسابداری آشنایی نداشته باشند و یا آشنایی بسیار کمی داشته باشند. همچنین 99 درصد نرم‌افزارهایی که در زمینه حسابداری در حال حاضر در بازار ایران وجود دارند از چندین مساله اساسی رنج می‌برند:

  1. گران هستند، یا آنهایی که هزینه کمتری دارند در آینده نیازهای کسب و کارها را به درستی پاسخگو نیستند.
  2. برای استفاده مدیران و مالکان ساخته نشده‌اند. یعنی برای استفاده از آنها باید از حسابداران کمک گرفت.
  3. گزارشهایی مخصوص مدیریت که سود و زیان لحظه‌ای، و در مقایسه با سالهای قبل را به صورتی که برای مدیران به راحتی قابل فهم باشند را ارائه نمی‌دهند.
  4. معمولا نیاز به قفل سخت افزاری دارند، فقط بر روی یک سیستم نصب می‌شوند و دسترسی مدیران به آنها محدود است.

امروزه نقش فناوری اطلاعات در همه زمینه‌ها بویژه در زمینه کارآفرینی  بر کسی پوشیده نیست. یکی از قابل توجه‌ترین وقایعی که فناوری اطلاعات در آن نقش داشته، از بین رفتن موانع متعددی است که به طور سنتی، افراد، سازمانها و جوامعی را که در مکان های جغرافیایی مختلفی واقع شده‌اند از یکدیگر جدا می‌ساخت. در واقع، فناوری اطلاعات تعریف مفاهیم زمان، فضا و فاصله را تغییر داده است یکی از جنبه‌های فناوری اطلاعات رایانش ابری است. بنا بر گزارش گارتنر درسال 2016 رایانش ابری احتمالا مهمترین فناوری سالهای اخیر است، به طوریکه حجم بازار این فناوری جدید از سال 2015 تا 2017 از 87 میلیارد دلار به 146 میلیارد دلار رسیده است.

تحقیقاتی که در سال 2014 در آمریکا انجام شده نشان می‌دهد که 37 درصد شرکتهای کوچک با رایانش ابری کاملا منطبق و هماهنگ شده‌اند و این عدد در سال 2020 به 87% خواهد رسید. رایانش ابری امکانات و فرصتهای بی نظیری را در اختیار SMEها و استارتاپها گذاشته است. نرم‌افزارهایی که زمانی با صرف هزینه گزاف تنها در اختیار شرکتها و سازمانهای بزرگ بود هم اکنون با هزینه بسیار پایین تر در اختیار همگان قرار گرفته است. همه اینها نشان از آن دارد که اتخاذ رویکرد استفاده از فناوریهای ابری تا چه اندازه مهم است.

حسابداری ابری (یا به اصطلاح حسابداری آنلاین) یکی از مصادیق رایانش ابری است. این نرمافزارها پیچیدگیهای نرم‌افزارهای سنتی را ندارند، هرجا که باشید، هر زمانی از شبانه روز می‌توانید از آن استفاده کنید، همواره بروز می‌شوند، و می‌توانید اسناد و فاکتورهای خود را به صورت آنلاین به مشتریان، حسابداران و ... ارسال کنید. هزینه بهره‌برداری را کاهش داده و ما را برای هماهنگی با دنیای پررشد فناوری اطلاعات آماده می‌سازد.

از جمله معروفترین نرم‌افزارهای حسابداری ابری که برای استارتاپها و کسب وکارهای خرد و متوسط طراحی شده‌اند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Intuit با بیش از 6 میلیون عضو
  • FreshBooks با بیش از 2 میلیون عضو
  • WaveApp کاملا رایگان
  • ZohoBooks
  • BillyApp

نرم‌افزار حسابداری ابری لاندا با آخرین تکنولوژیهای روز تولید و توسعه نرم‌افزار عرضه شده است، بسیار ساده و آسان است، یکماه رایگان می‌توانید از همه امکانات آن بدون هیچ محدودیتی استفاده کنید. بازخودرهای خود را ثبت کنید و در صورت تمایل عضویت خود را تمدید کنید. ما خود اولین شرکتی هستیم که از لاندا برای امور مالی و حسابداری خود استفاده می‌کنیم، قبلا از نرم‌افزار سپیدار استفاده می‌کردیم و اکنون خوشحالیم که از لاندا استفاده می‎کنیم.