از زمان تولد نخستین کامپیوترها تا به امروز صنعت نرم افزار تکامل بسیار سریعی داشته است. از نرم افزارهایی که روی حافظه های فقط خواندنی برنامه ریزی می شدند و تنها توسط سازنده سخت افزار و فقط یک بار و فقط روی همان سخت افزار قابل نصب بود، تا بعدها نرم افزارهایی که نزدیک به زبان ماشین با زبانهایی مثل اسمبلی نوشته می شدند. بعد از آنها نوبت به زبان های برنامه نویسی سطح بالاتر و مخصوص سیستم عامل ها رسید که یک بار نوشته می شدند و به صورت بسته های نرم افزاری بر روی سیستم عامل های مشخصی قابل نصب بودند مثلا نرم افزار آفیس در ویندوز یا نرم افزار پخش موسیقی در مک یا نرم افزار مدیریت پارتیشن در لینوکس.

چرا استفاده از نرم افزارهای نیازمند به نصب کمتر شده؟

استفاده از نرم افزارهایی که خاص یک سیستم عامل باشند مطمئنا خوشایند نیست، همه تمایل به داشتن نرم افزارهایی دارند که بدون محدودیت و روی کلیه دستگاه ها قابل اجرا باشند. این مساله باعث می شود تولید کننده نرم افزار نیز بازار هدف بزرگ تری داشته باشد و نرم افزاری تولید شده توسط افراد بیشتری بدون توجه به سیستم عامل و دستگاهی که روی آن کار می کنند قابل استفاده باشد.

در حال حاضر نمی توان همه نرم افزار ها را مستقل از سیستم عامل دید، بعضی نرم افزارها هستند که مختص سیستم عامل نوشته شده اند مثل نرم افزار پارتیشن بندی لینوکس، استفاده از این نرم افزار در محیط ویندوز با توجه به تفاوتهای ساختار فایل و نوع ذخیره سازی اطلاعات در لینوکس و ویندوز کاملا بی معنی است و مشخص است که هیچ توجیهی ندارد این نرم افزار به صورتی نوشته شود که در همه سیستم عامل ها قابل استفاده باشد.

اما فارغ از تعداد کمی از نرم افزارها که در این دسته بندی قرار می گیرند خیلی از نرم افزارها وجود دارند که هدف اصلی آنها ورای سیستم عامل بوده و قرار است به طور عمومی خدمتی را ارائه کنند، مثلا نرم افزارهای اشتراک آهنگ، نرم افزار های ویرایشگر متن، برنامه های اداری و مالی، نرم افزارهای حسابداری و غیره.

حرکت از وب سایت ها به سمت نرم افزارهای تحت وب

تا چند سال گذشته اکثر خروجی که در اینترنت با آن مواجه بودیم وب سایت هایی بودند که در یک ارتباط تک سویه اطلاعاتی را در قالب چند رسانه ای (عکس و متن و فیلم) به ما انتقال می دادند. یعنی آدرس وب سایت را وارد می کردیم و آنچه که مشاهده می کردیم صفحات وب بود که اطلاعاتی را به ما انتقال می دادند.

اما با پیشرفت تکنولوژی مرورگرهای تحت وب، امروزه می توان قابلیت های بسیار زیادی را در قالب وب قرار داد. بازدید کننده تنها بازدیدکننده نیست و می تواند با یک نرم افزار تعامل داشته باشد، ثبت نام کند، اطلاعاتی را دریافت کند، اطلاعاتی را برای پردازش قرار دهد و به طور خلاصه با وب سایت تعامل دو سویه داشته باشد. از طرف دیگر با استفاده از نرم افزارهای تحت وب کاربر به هیچ وجه درگیر نصب نرم افزار نیست و نیازی ندارد اطلاع داشته باشد که نرم افزار روی چه سیستم عاملی نصب شده، با چه پلتفورمی توسعه یافته، چه پیشنیازهای نرم افزاری یا سخت افزاری دارد، با چه زبانی برنامه نویسی شده است. هیچ کدام از این ها نگرانی برای کاربر نخواهد بود. کاربر استفاده کننده خدمت خیلی ساده مرورگر را باز می کند آدرس را در url وارد کرده و از خدمات ارائه شده استفاده می کند.

Service یا خدمت چیست؟

به کلیه تسهیلاتی که در قالب نرم افزار تحت وب به کاربر داده می شود خدمت یا سرویس گفته می شود. سرویس یا خدمت آن چیزی است که برای کاربر ارزشی ایجاد می کند. به طور مثال در یک وب سایت مالی ممکن است چندین سرویس به کاربران ارائه کنیم: نرم افزار مدیریت پرسنل، نرم افزار مدیریت فاکتور و پیش فاکتور، صدور سند و غیره.

بسیاری از نرم افزارهایی که در سالهای نه چندان دور نیاز بود حتما روی سیستم عامل نصب شوند در حال حاضر به صورت آنلاین نیز در دسترس هستند. از جمله این نرم افزارها می توان نرم افزارهای آفیس، مدیریت ارتباط با مشتری، خدمات الکترونیک دولتی، بانکداری الکترونیک و ... را برشمرد.

معرفی نرم افزار حسابداری تحت سیستم عامل و معایب آن

نرم افزار حسابداری نمونه دیگری از نرم افزارهای بسیار پرکاربرد است که تعداد زیادی از کسب و کارها به آن نیاز دارند. نرم افزارهای حسابداری رایج در بازار نرم افزارهایی هستند که روی سیستم عامل (در بیشتر موارد ویندوز) نصب می شوند و برای جلوگیری از کپی شدن یک قفل سخت افزاری نیز به همراه نرم افزار ارائه می شود که بایستی به کامپیوتر وصل شده باشند. اما تنها نیاز به نصب و استفاده از قفل سخت افزاری نیست که کار با این نرم افزارها را سخت می کند، مشکلات دیگری نیز وجود دارند که کاربر تمایل دارد که درگیر با آنها نباشد در زیر به برخی از این مشکلات اشاره میکنم:

  1. کاربر نیاز دارد روی هر سیستمی که قرار است روی آن به نرم افزار دسترسی داشته باشد نرم افزار را نصب کند
  2. برای بروزرسانی نرم افزار بایستی نرم افزار مجددا نصب شود و گاهی بروزرسانی نرم افزار باعث میشود سیستم به طور کلی از کاربر بیفتد و یا اطلاعات از دست برود
  3. کاربر نمی تواند خارج از محیط کاری به نرم افزار دسترسی داشته باشد و شبکه کردن نودهای راه دور در این روش معمولا غیر ممکن و در موارد ممکن دارای محدودیت های زیاد و دشوار است.
  4. حفظ بک آپ از اطلاعات و مدیریت بک آپ های موجود نه تنها نیاز به توجه و مراقبت ویژه دارد و در صورت کوتاهی باعث حذف اطلاعات بسیار زیادی میشود
  5. سیستم های حسابداری فعلی برای نصب نیازمند فضای ذخیره سازی جهت نگهداری فایل های نصب شده، اطلاعات ذخیره شده و فایل های پشتیبان هستند و علاوه بر آن ram و cpu و سایر منابع سیستم را نیز به طور قابل ملاحظه ای اشغال می کنند.

معرفی نرم افزار حسابداری تحت وب یا آنلاین

نرم افزار حسابداری تحت وب نرم افزاری است که به ارائه قابلیت های نرم افزار حسابداری در بستر وب می پردازد. بدون اینکه نیاز باشد نرم افزار نصب شود، پیکربندی خاصی روی آن انجام شود و یا اینکه کاربر نگرانی بابت حفظ اطلاعات خود داشته باشد. نرم افزار حسابداری تحت وب کلیه امکانات نرم افزار های نصبی تحت سیستم عامل را ارائه می کند و علاوه بر آن سختی های استفاده از آن نرم افزار ها را نیز بر طرف می نماید. این نرم‌افزارها در سرور مشتری نصب و نگهداری می‌شوند و با مشکلاتی از قبیل نگهداری، پشتیبانی و نصب نگارشهای تازه نرم‌افزار مواجهند.

نسل بعدی نرم‌افزارهای تحت وب، نرم‌افزارهای آنلاین یا ابری است. این گونه نرم‌افزارها که به آنها (saas (software as a service نیز گفته می‌شود، سامانه‌هایی هستند که به صورت آنلاین و بر بستر اینترنت قابل استفاده هستند. در این روش، مشتری در سایت ارائه دهنده خدمات ثبت نام کرده و بر اساس اطلاعاتی که وارد می‌کند بستر اختصاصی وی بر روی سرورهایی که در دیتاسنترهای بزرگ و مطمئن قرار دارد ایجاد می‌شود. هزینه این نرم‌افزارها معولا براساس مدت استفاده و کاربر مشخص شده و مشتری فقط برای چیزی که استفاده می‌کند پول پرداخت می‌کند. با توجه به قرارگیری این نرم‌افزارها در بستر ابر هزینه نگهداری و نیروی انسانی فنی سازمان به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. مشکلاتی مانند بروز رسانی، پشتیبانی و نگهداری در این روش در حد 0 کاهش یافته و استفاده از نرم‌افزار از هر مکان و در هر زمانی مممکن می‌شود.

نرم افزار حسابداری لاندا

ما با توجه به نیازهای بازار نرم افزاری را تولید کردیم که پاسخگوی نیازهای کاربران باشد و مدیریت اطلاعات مالی و حسابداری را تا حد زیادی تسهیل کند. این نرم افزار در حال حاضر شامل بخشهای زیر می‌باشد:

  • حسابداری
  • خرید و فروش
  • دریافت و پرداخت
  • حقوق و دستمزد
  • گزارشهای مدیریتی

استفاده از حسابداری آنلاین و ابری لاندا به مدت یکماه کاملا رایگان است و می‌توانید از تمامی امکانات آن بهره گرفته و در صورت نیاز اقدام به تمدید اشتراک نمایید.