با توجه به اینکه ایرادات اخیر شورای نگهبان به مفاد اصلی این لایحه وارد نبود، پیش‌بینی می‌شود این قانون مهم به‌زودی تایید و ابلاغ شود.

بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده توسط مجلس شورای اسلامی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی مورخ 2 خرداد و در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده که اخیرا توسط شورای نگهبان اعاده شده ، مواد اصلاح شده 57 و 60 را تصویب کردند.

ایراد شورای نگهبان در مورد ماده 57

در ایراد شورای نگهبان در مورد ماده 57 آمده است: با توجه به اینکه براساس ماده 57، این مصوبه از ابتدای سال 1400 هجری شمسی لازم‌الاجراست و با عنایت به اینکه تا این تاریخ دوازدهم اردیبهشت 1400 هنوز مصوبه نهایی نشده است، نحوه اجرای تکالیف مندرج در این مصوبه توسط عموم جامعه و دستگاه‌های مسوول در بازه زمانی ابتدای سال تا زمان تصویب نهایی این مصوبه ابهام دارد.

مصوبه کمیسیون اقتصادی برای تامین نظر شورای نگهبان بدین شرح اصلاح شد: ماده 57 این قانون 6 ماه پس از ابلاغ به رییس جمهور لازم الاجرا است.

ایراد شورای نگهبان در مورد ماده 60

همچنین در ایراد شورای نگهبان به ماده 60 لایحه مالیات بر ارزش افزوده آورده است: ماده (60)، حذف شرط «وثاقت و امانت» در خصوص «قضات بازنشسته یا حقوق‌دانان مطلع در امور مالیاتی»، خلاف موازین شرع شناخته شد و در اصلاحیه کمیسیون  اقتصادی بدین شرح اصلاح شد: عبارت «با شرط وثاقت و امانت» بعد از عبارت «حقوق‌دانان مطلع در امور مالیاتی» الحاق شد.

مقاله مرتبط: مالیات و سال مالیاتی در حسابداری

منبع: تازه‌های حسابداری