قلب تپنده هر شرکت و مجموعه‌ای، بخش مالی آن می‌باشد که این بخش مهم برای پیشبرد کار خود، نیازمند یک نرم‌افزار حسابداری می‌باشند تا بتوانند گزارشات مالی را به‌راحتی تهیه نمایند و همچنین مهم‌تر از آن، درصد خطای انسانی را به حداقل برسانند. ما در این مقاله، نرم‌افزار حسابداری سپیدار را با نرم‌افزار حسابداری آنلاین لاندا مقایسه خواهیم کرد.

مقایسه نرم‌افزار حسابداری سپیدار با نرم‌افزار حسابداری ابری (آنلاین) لاندا

قلب تپنده هر شرکت و مجموعه‌ای، بخش مالی آن می‌باشد که این بخش مهم برای پیشبرد کار خود، نیازمند یک نرم‌افزار حسابداری می‌باشند تا بتوانند گزارشات مالی را به‌راحتی تهیه نمایند و همچنین مهم‌تر از آن، درصد خطای انسانی را به حداقل برسانند. نرم‌افزارهای حسابداری نسبت به مشاغل بزرگ و کوچک قابل‌تفکیک می‌باشند؛ به‌نحوی ‌که به دودسته کلی زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • کسب وکارهای کوچک
  • تولیدی و کسب وکارهای بزرگ

 بدون شک عاملی که می‌توان در مورد نرم‌افزار حسابداری بیان کرد این مطلب است که شما بدون داشتن آن قطعاً به مشکل برمی‌خورید.

 ازجمله نرم‌افزارهای حسابداری که می‌توان در کسب‌وکارهای بزرگ به آن اعتماد کرد، نرم‌افزار حسابداری سپیدار می‌باشد. نرم‌افزار سپیدار به دلیل سابقه طولانی و همچنین گروه برنامه‌نویس و اعتبار شرکت، نرم‌افزاری است که می‌توان به آن اعتماد کرد و با خیال راحت اسناد حسابداری خود را در آن ثبت نمود. البته این نرم‌افزار نیز عاری از ایراد نمی‌باشد اما مزایای زیاد آن کاملاً به چند ایراد کوچک آن می‌چربد.

 اگر بخواهیم ویژگیهای یک نرم‌افزار حسابداری خوب را ازنظر حسابداران و مدیران مالی بیان کنیم و این موضوعات را در دو نرم‌افزار حسابداری سپیدار و تحت وب لاندا بررسی کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

بروز بودن نرم‌افزار حسابداری

 یکی از ویژگی‌های مهم نرم‌افزارها، مسئله بروز بودن آن می‌باشد که اولاً به صورت کامل با آخرین قوانین و اصلاحات تصویب شده در کشور سازگار باشد و دوم با بروزرسانی‌های درون برنامه‌ای مشکلات کوچکی که حسابداران دارند را مرتفع نماید.

در این بخش، نرم‌افزار سپیدار همواره با قوانین کشور بروز می‌باشد و هیچ‌گاه مشکلی وجود ندارد؛ اما ایرادی که می‌توان از آن گرفت این مطلب است که چون نرم‌افزار تحت ویندوز می‌باشد، این بروزرسانی به صورت خودکار انجام نمی‌شود و برای بروز رسانی در صورتیکه قرارداد پشتیبانی داشته باشید به احتمال زیاد به راهننمایی پشتیبان نیاز دارید. اما در دنیای جدید نرم‌افزارهای آنلاین، علاوه بر اینکه در هر مکانی می‌توانید به نرم‌افزار دسترسی داشته باشید مانند (نرم‌افزار حسابداری لاندا) این امکان را دارند که بروزرسانی به صورت خودکار انجام شود و همواره با قوانین مصوب کشور نیز سازگار می‌باشند. 

بروز بودن نرم‌افزار حسابداری

یکپارچگی نرم‌افزار حسابداری

 از مهم‌ترین ویژگیهای دیگر یک نرم‌افزار حسابداری قابلیت یکپارچگی آن با سایر زیرسیستم‌ها و دیگر سیستم‌های یک مجموعه است که این امکان در هر دو نرم‌افزار تعبیه شده است.

پشتیبانی قوی و مورد اطمینان

 به جرأت می‌توان بیان کرد که پشتیبانی یکی از موارد بسیار مهم برای هر نرم‌افزار حسابداری می‌باشد که این مورد یکی از نقاط قوت نرم‌افزار سپیدار و همچنین نرم‌افزار لاندا می‌باشد.

سرعت نرم‌افزار حسابداری

عامل مهمی که برای حسابدار اهمیت دارد، سرعت نرم‌افزار و تعداد پردازش اسنادی است که ذخیره می‌کند. این موضوع موردی است که شما باید در هنگام خرید نرم‌افزار سپیدار از فروشنده، میزان سندی که امکان ذخیره دارند و گزارش‌هایی که نرم‌افزار در اختیار می‌گذارد سؤال بفرمایید، ولی ذخیره کردن سند در نرم‌افزار سپیدار به اندازه‌ای هست که شما در طول سال به مشکل برنخورید. اما در نرم‌افزار آنلاین لاندا این مشکل وجود ندارد و شما محدودیتی در ذخیره اسناد و گزارشگیری نخواهید داشت. 

قابلیت تبدیل اطلاعات

تبدیل اطلاعات و یا به قول حسابداران کانورت اطلاعات، مورد دیگری است که اغلب حسابداران در هنگام خرید نرم‌افزار حسابداری اهمیت ویژه به آن می‌دهند. فرض کنید شما نرم‌افزار قدیمی دارید و می‌خواهید نرم‌افزار سپیدار تهیه کنید و یا اینکه اطلاعات مالی خود را که در فایل اکسل ذخیره کرده‌اید و فرصت واردکردن اطلاعات به نرم‌افزار حسابداری را ندارید و می‌خواهید اطلاعات را به روی افزار جدید منتقل نمایید. سپیدار و لاندا این امکان را به شما می‌دهند که با فایل اکسل تمام اطلاعات مالی خود را وارد نرم‌افزار کنید و دیگر لازم نباشد بابت هر سند حسابداری اقدامی انجام دهید.

قابلیت تبدیل اطلاعات در نرم افزار حسابداری

امنیت نرم‌افزار حسابداری

مطلب دیگری که می‌توان درباره ویژگیهای پراهمیت یک نرم‌افزار حسابداری به ویژه سپیدار و لاندا بیان کرد، بحث امنیت نرم‌افزار می‌باشد.

البته بحث امنیت از دو منظر قابل بررسی می‌باشد:

  • امکان دسترسی اطلاعات نرم‌افزار برای افراد دیگر
  • از بین رفتن و پاک شدن اطلاعات

می‌توان به جرأت بیان کرد که سپیدار جز بهترین‌ها درزمینه امکان دسترسی اطلاعات می‌باشد و این اطمینان را به کاربران خود داده که با خیال راحت حسابداری نمایند و امکان دسترسی برای افراد دیگر وجود نخواهد داشت. دسترسی به نرم‌افزار حسابداری سپیدار با قفل سخت‌افزاری امکان پذیر است و در صورت معیوب شدن قفل باید تعویض گردد. همچنین تنظیم قفل سخت افزاری بر روی سرورهای مجازی در درون شبکه پیچیدگیهایی دارد که حتما بایستی با پشتیبان هماهنگ شود

اما در نرم‌افزار آنلاین لاندا تمامی اطلاعات در فضای ابری ذخیره می‌شود و به‌هیچ‌وجه امکان از بین رفتن اطلاعات وجود ندارد و همین فضای ابری، امنیت و دسترسی افراد را با روش‌های مختلف کنترل می‌کند. 

تعداد کاربران نرم‌افزار حسابداری

در نرم‌افزار حسابداری ابری لاندا هر کاربری از قبیل حسابدار، کارشناس فروش، مشاور مالی را می‌توانید با دسترسیهای کنترل شده برای استفاده از نرم‌افزار دعوت کنید. کافیست یک دعوتنامه به ایمیل شخص مورد نظر بفرستید و این ویژگی رایگان است. اما در نر‌افزار حسابداری سپیدار به ازای کاربران بیشتر باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنید.

ظاهر و گرافیک نرم‌افزار

امروزه با پیشرفت نرم‌افزارهای مختلف، بحث گرافیک بسیار به چشم می‌آید که سپیدار نیز در این زمینه نسبت به نرم‌افزارهای دیگر تحت ویندوز جزو نرم‌افزارهای زیبا قرار می‌گیرد. ولی خوب بر کسی پوشیده نیست که نرم‌افزارهای آنلاین امروزی از گرافیک و جزییات بالاتری برخوردار هستند.

سادگی و حسابداری آسان

ازجمله موارد دیگری که برای حسابداری علی‌الخصوص حسابدارانی که روزانه سندهای حسابداری زیادی وارد می‌کنند، بحث سادگی و سهولت حسابداری بسیار پراهمیت می‌باشد. نرم‌افزار سپیدار را نمی‌توان گفت ساده و یا بسیار پیچیده است؛ درواقع می‌توان از این نظر متوسط در نظر گرفت. برای بار اول که از این نرم‌افزار استفاده کنید در ابتدا ممکن است سردرگم شوید ولی به ‌مرورزمان بهتر خواهد شد اما به جرات می‌توان بیان کرد که نرم‌افزار حسابداری آنلاین لاندا در این زمینه جزو 3 نرم‌افزار برتر حسابداری در ایران است، کافی است ویدئوهای سایت را مشاهده کنید تا به سادگی آن پی ببرید.

افتتاح و بستن سال مالی

 بحث دیگری که در نرم‌افزار سپیدار و لاندا وجود دارد، بحث افتتاح سال مالی و یا بستن سال مالی است که هر دو نرم‌افزار این سند را به‌صورت خودکار انجام می‌دهند.

هزینه نرم‌افزار

خب رسیدیم به بحث اصلی هر کسب وکاری، بحث پول و هزینه نرم‌افزار!

هزینه نرم‌افزار سپیدار برای شرکت‌های کوچک که در طول سال تعداد سند کمتری دارند و گزارشها و مسائلی همچون انبارداری و غیره ندارند، هزینه بالایی دارد. ولی برای شرکتهای بزرگ این هزینه را می‌توان منصفانه در نظر گرفت و به بیان ساده­تر نرم‌افزار سپیدار ارزش این مبلغ را برای شرکتهای بزرگ دارد.

اما نرم‌افزار حسابداری تحت وب لاندا که مختص شرکت و کسب‌وکارهای کوچک می‌باشد، هزینه پایینی دارد و شما با پرداخت ماهیانه 49000 تومان به تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت که البته برای اشتراک سالانه تخفیف هم دارد و شما بابت امکانات دیگر نیاز به پرداخت هزینه بیشتر ‌ندارید؛ اما نرم‌افزار سپیدار برای هر ماژولی که در سیستم قابل دسترسی شود، هزینه جداگانه دریافت می‌کند. ازجمله انبارداری، حقوق و دستمزد و غیره که این موضوع در نرم‌افزاری تحت ویندوز از گذشته جا افتاده است که باعث شده بسیاری از کسب وکارهای کوچک سراغ نرم‌افزارهای بی‌کیفیت و یا رایگان بروند که این مسئله مشکلات متعددی برایشان ایجاد کرده است.

دسترسی به نرم‌افزار حسابداری

دسترسی به سپیدار به علت ماهیت نصبی و تحت ویندوز بودن آن صرفا از طریق pc ی که نرم‌افزار بر روی آن نصب شده امکان پذیر است و امکان دورکاری میسر نیست. اما در حسابداری ابری لاندا از هر جا، هر دستگاهی، و هر زمانی که لازم باشد می‌توانید به سامانه وصل شده و کار کنید. کافی است به اینترنت وصل باشید. 

نتیجه‌گیری

در دنیای جدید و با پیشرفت تکنولوژی کمترین توقع رسیدن به سطح دنیا و نرم‌افزارهای حسابداری آنلاین روز دنیا ازجمله کوییک بوک، فرش بوک و زوهو و ... می‌باشد که حتی شرکت‌های بزرگی همچون آمازون نیز از آن استفاده می‌نمایند. نرم‌افزار سپیدار را ازنظر مسائل حسابداری، نرم‌افزار خوب و بروزی باشد؛ اما ازنظر دسترسی فضای وب مشکل دارد و شما تنها مجبور هستی همواره سیستم مستقلی برای آن تهیه نمایید و در شرکت از آن استفاده کنید. اما نرم‌افزار لاندا مانند نرم‌افزارهای بروز دنیا این مشکل را مرتفع کرده است به نحوی‌ که شما در هر مکانی که باشید تنها با داشتن اینترنت از طریق لپ‌تاپ، گوشی و تبلت می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.